Internship Peggy Guggenheim Museum-Venice

Το μουσείο Peggy Guggenheim Collection αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά μουσεία μοντέρνας τέχνης στην Ιταλία. Στεγάζεται στο πρώην σπίτι της θρυλικής συλλέκτριας Peggy Guggenheim,  το εντυπωσιακό Palazzo Venier dei Leoni του 18ου αιώνα, πάνω στο Grand Canalτης Βενετίας. Στο μουσείο εκτίθεται μέρος της προσωπικής συλλογής της Peggy Guggenheim που περιλαμβάνει αριστουργήματα ευρωπαϊκής και αμερικάνικης τέχνης του 20ου […]

pgc-03

Το μουσείο Peggy Guggenheim Collection αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά μουσεία μοντέρνας τέχνης στην Ιταλία. Στεγάζεται στο πρώην σπίτι της θρυλικής συλλέκτριας Peggy Guggenheim,  το εντυπωσιακό Palazzo Venier dei Leoni του 18ου αιώνα, πάνω στο Grand Canalτης Βενετίας. Στο μουσείο εκτίθεται μέρος της προσωπικής συλλογής της Peggy Guggenheim που περιλαμβάνει αριστουργήματα ευρωπαϊκής και αμερικάνικης τέχνης του 20ου αιώνα, ενώ συχνά φιλοξενούνται και περιοδικές εκθέσεις.

Το μουσείο Peggy Guggenheim Collection προσφέρει ένα πρόγραμμα υποτροφιών-πρακτικής άσκησης για φοιτητές και απόφοιτους καλών τεχνών, ιστορίας της τέχνης και μουσειολογίας. Το πρόγραμμα είναι μια εξαιρετική εμπειρία μαθητείας για τους ασκούμενους, καθώς τους προσφέρει πρακτική ενασχόληση με τις ποικίλες δραστηριότητες και εργασίες  του μουσείου, εξοικείωση με μια σημαντική συλλογή έργων μοντέρνας τέχνης και γνωριμία με την πολιτιστική ζωή της Βενετίας. Οι δραστηριότητες περιλαμβάνουν τη διαχείριση των επιμέρους συλλογών του μουσείου κατά τις ώρες λειτουργίας για το κοινό, τη συμμετοχή στις εκπαιδευτικές δραστηριότητές του, συμπεριλαμβανομένων παρουσιάσεων στο κοινό, ξεναγήσεων και εργαστήριων-εκπαιδευτικών προγραμμάτων για παιδιά, καθώς και τη διοργάνωση των πολιτιστικών εκδηλώσεών του. Το πρόγραμμα προβλέπει επίσης σεμινάρια, συνέδρια, εκπαιδευτικές εκδρομές και ξεναγήσεις για τους ίδιους  τους ασκούμενους.

Φέτος, για το 2017 την υποτροφία πήρε η απόφοιτή μας, Ελπίδα Σδράλη, αρχαιολόγος-μουσειολόγος.

Την ίδια υποτροφία έχουν λάβει και στο παρελθόν απόφοιτοί μας, το 2016 η Αθηνά Παυλίδου, φιλόλογος-μουσειολόγος, το 2015 η Ιφιγένεια Μποτζάκη, παιδαγωγός, το 2012 η Βαλεντίνα Σούμιντουμπ, παιδαγωγός -μουσειολόγος και το 2004 ο Γιώργος Αδαμίδης, αρχαιολόγος-μουσειολόγος.