Ημερίδα “Ιστορίες για την ελληνική μετανάστευση και τη διασπορά: από την ιστορία στη μουσειολογική εφαρμογή”, 15-6-2022

Ημερίδα με τίτλο “Ιστορίες για την ελληνική μετανάστευση και τη διασπορά: από την ιστορία στη μουσειολογική εφαρμογή”, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022 στο πλαίσιο των μαθημάτων του Β’ εξαμήνου του ακαδημαϊκού κύκλου 2021-23. Συμμετείχαν οι καθηγητές Γ. Αναγνώστου από το Ohio State University και Α. Κιτροέφ από το Haverfort College, Pennsylvania, με εισηγήσεις για […]

Συμμετείχαν οι καθηγητές Γ. Αναγνώστου από το Ohio State University και Α. Κιτροέφ από το Haverfort College, Pennsylvania, με εισηγήσεις για τις ελληνοαμερικανικές σπουδές και προοπτικές και για την ελληνική μετανάστευση και διασπορά στον 19ο και 20ό αιώνα, η υποψήφια δρ ΑΠΘ Α. Τσοτινού με θέμα “Τα μουσεία των Ελλήνων της Αμερικής. Η ποιητική της ελληνοαμερικανικής εμπειρίας και ταυτότητας” και η μουσειολόγος Β. Παπαδημητρίου με θέμα “Ταυτότητα και υποκείμενο στην αναπαράσταση της μετανάστευσης σε μουσεία της Ευρώπης και της Αμερικής”.

Την ημερίδα χαιρέτισε η υφυπουργός μεταναστευτικής πολιτικής Σ. Βούλτεψη.

Δείτε εδώ το πρόγραμμα της ημερίδας.