Α.Π.Θ. την Κυριακή-Ένα Μουσείο Παιδικού Παιχνιδιού για το Άσυλο του Παιδιού

Την Κυριακή 24 Μαΐου 2015, το Μεταπτυχιακό της Μουσειολογίας και στο πλαίσιο της δράσης «ΑΠΘ την Κυριακή» οργάνωσε τη δημιουργία ενός Μουσείου Παιδικού Παιχνιδιού στο Άσυλο του Παιδιού για όλα τα παιδιά της πόλης. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν και οι Αντιπρυτάνεις του Α.Π.Θ. Οι επισκέπτες μας έφεραν ένα δικό τους παιχνίδι, μας διηγήθηκαν την ιστορία του και είδαν απο κοντά τους φοιτητές του ΔΠΜΣ Μουσειολογίας να ασχολούνται […]

img191

Οι επισκέπτες μας έφεραν ένα δικό τους παιχνίδι, μας διηγήθηκαν την ιστορία του και είδαν απο κοντά τους φοιτητές του ΔΠΜΣ Μουσειολογίας να ασχολούνται με την τεκμηρίωση και την καταγραφή των παιχνιδιών. Ήταν μια μικρή αλλά ουσιώδης συνεισφορά στο έργο του Ασύλου, μια άσκηση για τους φοιτητές μας και τελικά μια κατάθεση αγάπης από όλους τους συμμετέχοντες.

Τα παιχνίδια που έφερε ο κόσμος θα είναι το μελλοντικό Μουσείο του Ασύλου και οι ιστορίες τους θα είναι οι ιστορίες που θα διηγείται το Μουσείο σε μικρούς και μεγάλους.

Εσείς, εμείς και το πανεπιστήμιο συνεργαστήκαμε δημιουργικά, ώστε το Άσυλο του Παιδιού, ένας σοβαρός και ιστορικός φιλανθρωπικός φορέας της πόλης μας,  να αποκτήσει μια συλλογή για να φτιάξει το μουσείο που ονειρεύεται.