Συμπόσιο για την Ελληνική Διασπορά και Μετανάστευση 18,19 και 20 Μαΐου 2017 στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στα πλαίσια της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων

Το ΔΠΜΣ “Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού” του Α.Π.Θ. και του Παν. Δυτικής Μακεδονίας οργανώνει Συμπόσιο για την Ελληνική Διασπορά και Μετανάστευση. Το Συμπόσιο, που επιθυμεί να συμμετάσχει στον εορτασμό για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων με τίτλο: “Μουσεία και αμφιλεγόμενες ιστορίες: Τα μουσεία μιλούν για εκείνα που δεν λέγονται”, αποτελεί την πρώτη εκδήλωση του Ερευνητικού Προγράμματος «Greek Diaspora […]

Το ΔΠΜΣ “Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού” του Α.Π.Θ. και του Παν. Δυτικής Μακεδονίας οργανώνει Συμπόσιο για την Ελληνική Διασπορά και Μετανάστευση. Το Συμπόσιο, που επιθυμεί να συμμετάσχει στον εορτασμό για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων με τίτλο: Μουσεία και αμφιλεγόμενες ιστορίες: Τα μουσεία μιλούν για εκείνα που δεν λέγονται”, αποτελεί την πρώτη εκδήλωση του Ερευνητικού Προγράμματος «Greek Diaspora and Immigration». Το Πρόγραμμα τελεί υπό την εποπτεία του Institute of International Education των Η.Π.Α. και του Ιδρύματος FULBRIGHT, και  χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, για τη συνεργασία με τους καθηγητές ελληνικών σπουδών στα Πανεπιστήμια του Ohio και του Missouri-St.Louis, ειδικευμένους στα θέματα ελληνικής μετανάστευσης και διασποράς, Γιώργο Αναγνώστου και Νίκο Πουλόπουλο, οι οποίοι θα είναι και μεταξύ των κύριων εισηγητών. Στο πλαίσιο του Συμποσίου οργανώνονται 1. Έκθεση Φωτογραφιών Ελλήνων της Διασποράς (φωτογράφος Νίκη Γλεούδη), 2. Θεατρικό Αναλόγιο (ηθοποιός-σκηνοθέτης Θανάσης Σαράντος), 3. Προβολή Ντοκιμαντέρ (“Tαξισυνειδησία”), σχολιασμός K. Καρπόζηλος. Το Συμπόσιο κλείνει τις εργασίες του με την ανακοίνωση ίδρυσης του DRIMMI (“Diaspora Research and Immigration Initiative”).

The Masters Program in Museology and Cultural Management (A.U.Th.  & Univ. of Western Macedonia) organize a Symposium on Greek Diaspora and Immigration. The Symposium, that wishes to be a part of the celebrations for the International Museum Day (the theme chosen for 2017 is “Museums and Contested Histories: Saying the Unspeakable in Museums“) constitutes the first public presentation of the Greek Diaspora and Immigration Research Program. Operating under the auspices of the Institute of International Education, USA and the FULBRIGHT Foundation, the program is funded by the Stavros Niarchos Foundation for a collaboration with academics  holding a professorship in Greek Studies, namely Yiorgos Anagnostou and Nikos Poulopoulos in the State University of Ohio and the University of Missouri-St. Louis, respectively, two of the main speakers.  The Symposium includes 1. An Exhibition of Photographs (by Niki Gleoudi), 2. Theatrical Performance (by  Thanassis Sarantos), 3. Documentary Screening (“Taxisyneidisia”) and Commentary by K. Karpozilos. The Symposium closes with the announcement of the founding of DRIMMI (“Diaspora Research and Immigration Initiative”).