Ελληνική Διασπορά: Υλικές, Άυλες Μαρτυρίες και Ταυτότητες

Ελληνική Διασπορά: Υλικές, Άυλες Μαρτυρίες και Ταυτότητες Διεθνές Συνέδριο, 18-20 ΜΑΙΟΥ 2017, Θεσσαλονίκη, Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Το Συμπόσιο συμμετέχει στον εορτασμό για την Διεθνή Ημέρα Μουσείων με τίτλο: “Μουσεία και αμφιλεγόμενες ιστορίες: Τα μουσεία μιλούν για εκείνα που δε λέγονται” και αποτελεί την πρώτη εκδήλωση του Ερευνητικού Προγράμματος “Greek Diaspora and Immigration”. To πρόγραμμα […]

Ελληνική Διασπορά: Υλικές, Άυλες Μαρτυρίες και Ταυτότητες

Το Συμπόσιο συμμετέχει στον εορτασμό για την Διεθνή Ημέρα Μουσείων με τίτλο: “Μουσεία και αμφιλεγόμενες ιστορίες: Τα μουσεία μιλούν για εκείνα που δε λέγονται” και αποτελεί την πρώτη εκδήλωση του Ερευνητικού Προγράμματος “Greek Diaspora and Immigration”. To πρόγραμμα τελεί υπό την εποπτεία του Institute of International Education των Η.Π.Α. και του Ιδρύματος FULBRIGHT, και χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, για τη  συνεργασία με τους καθηγητές ελληνικών σπουδών στα Πανεπιστήμια του Ohio και του Missouri-St. Louis, ειδικευμένους στα θέματα ελληνικής μετανάστευσης και διασποράς, Γιώργο Αναγνώστου και Νίκο Πουλόπουλο, οι οποίοι είναι και μεταξύ των κύριων εισηγητών. Στο πλαίσιο του Συνεδρίου, οργανώθηκε η φωτογραφική έκθεση ” Α Passage”, παρουσιάστηκε το θεατρικό αναλόγιο “Ο Αμερικάνος” και προβλήθηκε η ταινία “Ταξισυνειδησία”.