Εργαστήριο εκθεσιακού σχεδιασμού Α’ Εξαμήνου 15/2/2022 – Κύκλος 2021-23

Στο πλαίσιο του προγράμματος του Α’ εξαμήνου του ακαδημαϊκού κύκλου 2021-23, οι φοιτητές παρακολούθησαν σειρά εργαστηρίων με θέμα τον επανασχεδιασμό της έκθεσης του Ivan Kliun, με βάση υλικό από την έκθεση «Ιβάν Κλιούν. Υπερβατικά τοπία. Ιπτάμενα γλυπτά. Φωτεινές σφαίρες» που πραγματοποιήθηκε στο MOMus-Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης-Συλλογή Κωστάκη. Ως χώρος για την επανέκθεση δόθηκε το κτίριο του […]

Στο πλαίσιο του προγράμματος του Α’ εξαμήνου του ακαδημαϊκού κύκλου 2021-23, οι φοιτητές παρακολούθησαν σειρά εργαστηρίων με θέμα τον επανασχεδιασμό της έκθεσης του Ivan Kliun, με βάση υλικό από την έκθεση «Ιβάν Κλιούν. Υπερβατικά τοπία. Ιπτάμενα γλυπτά. Φωτεινές σφαίρες» που πραγματοποιήθηκε στο MOMus-Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης-Συλλογή Κωστάκη. Ως χώρος για την επανέκθεση δόθηκε το κτίριο του Sainsbury Centre for the Visual Arts στο Norwich.

Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε σε τρεις φάσεις: ξεκινώντας από τη διαμόρφωση της νοηματικής μουσειολογικής κεντρικής ιδέας και το μουσειολογικού σκεπτικού, πέρασαν στον ορισμό των προδιαγραφών απόδοσης για την μετατροπή των νοημάτων σε χώρο, και τέλος μέσα από τη συνεργασία των χωρικών και νοηματικών μουσειολόγων προέκυψε η πρόταση του εκθεσιακού σχεδιασμού και των βασικών εκθεσιακών διατάξεων.

Οι 4 ομάδες των φοιτητών έδωσαν 4 διαφορετικές εκθεσιακές προσεγγίσεις:

Α Ομάδα: “Κατασκευάζοντας Λυρικό Φως: Ο Ivan Kliun και η εποχή του”

Β Ομάδα: “Ο δρόμος μου στην Τέχνη. Ivan Kliun και Ρωσική Πρωτοπορία”

Γ Ομάδα: “Ivan Kliun: Διαδρομές στο φάσμα της τέχνης”

Δ Ομάδα: “Ivan Kliun: Το χρονικό μιας καλλιτεχνικής διαδρομής. Τέχνη-Πολιτική-Ιδεολογία”