Εργαστήριο εκθεσιακού σχεδιασμού Α’ Εξαμήνου 29/5/2020 – Κύκλος 2019-21

Στο πλαίσιο του προγράμματος του Α’ εξαμήνου του ακαδημαϊκού κύκλου 2019-21, οι φοιτητές παρακολούθησαν σειρά εργαστηρίων με θέμα τον επανασχεδιασμό της έκθεσης της Lyubov Popova, με βάση υλικό από την έκθεση «Λιουμπόβ Ποπόβα. Φόρμα.Χρώμα.Χώρος» που πραγματοποιήθηκε στο MOMus-Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης-Συλλογή Κωστάκη. Ως χώρος για την επανέκθεση δόθηκε το κτίριο του Sainsbury Centre for the Visual […]

Στο πλαίσιο του προγράμματος του Α’ εξαμήνου του ακαδημαϊκού κύκλου 2019-21, οι φοιτητές παρακολούθησαν σειρά εργαστηρίων με θέμα τον επανασχεδιασμό της έκθεσης της Lyubov Popova, με βάση υλικό από την έκθεση «Λιουμπόβ Ποπόβα. Φόρμα.Χρώμα.Χώρος» που πραγματοποιήθηκε στο MOMus-Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης-Συλλογή Κωστάκη. Ως χώρος για την επανέκθεση δόθηκε το κτίριο του Sainsbury Centre for the Visual Arts στο Norwich.

Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε σε τρεις φάσεις: ξεκινώντας από τη διαμόρφωση της νοηματικής μουσειολογικής κεντρικής ιδέας και το μουσειολογικού σκεπτικού, πέρασαν στον ορισμό των προδιαγραφών απόδοσης για την μετατροπή των νοημάτων σε χώρο, και τέλος μέσα από τη συνεργασία των χωρικών και νοηματικών μουσειολόγων προέκυψε η πρόταση του εκθεσιακού σχεδιασμού και των βασικών εκθεσιακών διατάξεων.

Οι 4 ομάδες των φοιτητών έδωσαν 4 διαφορετικές εκθεσιακές προσεγγίσεις, με αίσθημα και γνώση. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους.

Ευχαριστούμε θερμά την διευθύντρια του MOMus-Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης-Συλλογή Κωστάκη, Μαρία Τσαντσάνογλου, που οργάνωσε την έκθεση, για την συνεργασία και την πολύτιμη βοήθειά της.

Α Ομάδα: “Lyubov Popova  – “Ταξιδεύοντας Ελεύθερη;”

Β Ομάδα:Lyubov Popova – Κατασκευάζοντας την Τέχνη”

Γ Ομάδα: “Λιουμπόβ Ποπόβα – Μια νέα τέχνη για έναν νέο κόσμο”

Δ Ομάδα: “Η αποκάλυψη της L. Popova μέσα από τα μάτια του Γ. Κωστάκη – Πρωτοπόροι καλλιτέχνες / Πρωτοπόροι συλλέκτες”