Εργαστήριο Νοηματικού-Μουσειολογικού και Χωρικού-Μουσειολογικού Σχεδιασμού, 25/4/2018 &  8/5/2018 – Κύκλος 2017-19

Οι φοιτητές σε ομάδες, με υλικό τις συλλογές του Μουσείου Σαρακατσάνων στις Σέρρες και  πρόσθετο τεκμηριωτικό υλικό που επιλέγουν, επανανοηματοδοτούν τις συλλογές σε νέες ενότητες-Μουσειολογικό Σκεπτικό και νέα Κεντρική Μουσειολογική Ιδέα. Διατυπώνουν Προδιαγραφές Απόδοσης για τον επανασχεδιασμό των αφηγημάτων από και σε συνεργασία με τους χωρικούς σχεδιαστές στο ίδιο το κτίριο του υπάρχοντος μουσείου. Σε […]

Οι φοιτητές σε ομάδες, με υλικό τις συλλογές του Μουσείου Σαρακατσάνων στις Σέρρες και  πρόσθετο τεκμηριωτικό υλικό που επιλέγουν, επανανοηματοδοτούν τις συλλογές σε νέες ενότητες-Μουσειολογικό Σκεπτικό και νέα Κεντρική Μουσειολογική Ιδέα. Διατυπώνουν Προδιαγραφές Απόδοσης για τον επανασχεδιασμό των αφηγημάτων από και σε συνεργασία με τους χωρικούς σχεδιαστές στο ίδιο το κτίριο του υπάρχοντος μουσείου. Σε σκαριφήματα και σε κατόψεις παρουσιάζονται οι διαφορετικοί χωρικοί εκθεσιακοί σχεδιασμοί που ανταποκρίνονται σε διαφορετικά αφηγήματα της κάθε ομάδας. Καθηγητές από το πανεπιστήμιο της Αλαμπάμα (Dr. Bill Bomar, Executive Director of the seven University Museums and archaeological site and Tatiana Summers, prof. of Classics) μετείχαν στο εργαστήριο, στο πλαίσιο της συνεργασίας των δύο πανεπιστημίων και των προβλεπόμενων ανταλλαγών.